تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ مرداد , ۱۳۹۹ 17 ذو الحجة 1441 Thursday, 6 August , 2020
3
مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان:

افزایش حجم ورود آب به سد مخزنی سفیدرود؛ آب‌بندان‌های گیلان احیا می‌شوند

  • کد خبر : 18783
  • ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰
افزایش حجم ورود آب به سد مخزنی سفیدرود؛ آب‌بندان‌های گیلان احیا می‌شوند

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان از افزایش حجم ورود آب به سد مخزنی سفیدرود خبر داد و گفت: احیاء آب‌بندان‌های گیلان و افزایش حجم ذخیره آب آن‌ها در دستور کار قرار دارد.

به گزارش «گیل نویس»، وحید خرمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، از لایروبی ۲۲۵ کیلومتر از انهار کشاورزی گیلان و تکمیل فرآیند احیاء آب‌بندان‌های استان در سال ۹۹ سخن گفت و اظهار داشت: انجام پروژه‌های زود بازده و احداث سدهای لاستیکی و مخزنی در اقصی نقاط استان گیلان از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی سفیدرود و بهسازی شبکه‌های در دست بهره‌برداری را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: احیاء آب‌بندان‌های استان گیلان و بهبود سامانه آبیاری سنتی در واحدهای عمرانی نیز از جمله دیگر برنامه‌هایی است که این شرکت برای تحقق آن برنامه‌ریزی می‌کند.

خرمی سطح اراﺿﯽ و ﺷﺎﻟﯿﺰارهای استان گیلان را چیزی حدود ۲۳۸ هزار هکتار اعلام کرد و بیان داشت: از این مقدار اراضی برنجکاری موجود در گیلان حدود ۱۷۱ هزار هکتار تحت ﺷﺒﮑﻪ ﺳﻔﯿﺪرود بوده و آبیاری آنان از این طریق انجام می‌شود و حدود ۶۷ هزار هکتار از اراﺿﯽ ﺷﺎﻟﯿﺰاری باقیمانده استان ﺧﺎرج از این ﺷﺒﮑﻪ قرار دارند.

وی در مورد وضعیت آبگیری سد مخزنی سفیدرود و شرایط سال آبی فعلی نیز مطالبی عنوان کرد و ابراز داشت: ﺷﺮاﯾﻂ ﺳﺎل آﺑﯽ ﺑه گوﻧﻪای اﺳﺖ ﮐﻪ ﺷﺎﻫﺪ اﻓﺰاﯾﺶ ۴۰ درصدی آورد سد سفیدرود ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ میانگین آورد ۲۰ ساله آن هستیم از طرفی ﭘﯿﺶ‌ﺑﯿﻨﯽ‌ﻫﺎی اوﻟﯿﻪ اﺑﺘﺪای ﻓﺼﻞ ﺳﺪﻫﺎی ﻣﺨﺰﻧﯽ اﺳﺘﺎن نیز بر اساس سال آبی نرمال تنظیم شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان لایروبی حدود ۲۲۵ کیلومتر از انهار درجه یک و دو کشاورزی استان را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: ۶۷۰ کیلومتر از انهار کشاورزی گیلان نیازمند انجام فرآیند لایروبی هستند به همین علت شرکت آب منطقه‌ای استان با شدت تمام مشغول انجام پروژه‌های این بخش در شهرستان‌های مختل