آموزش وردپرس
کارشناس هواشناسی گیلان:

پیش‌بینی ۲۰ تا ۷۰ سانتی‌متر برف در جلگه گیلان/ سامانه سه‌شنبه خارج می‌شود

به گزارش «گیل نویس»، یوسف شجاعی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به استان گیلان به خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت، گفت: پیش از ظهر امروز وزش باد گرم در استان گیلان قطع شد و به تدریج سامانه بارشی به سواحل دریای خزر نفوذ کرده است.

کارشناس سازمان هواشناسی گیلان افزود: با توجه به ورود سامانه بارشی پرفشار در استان، ضمن کاهش محسوس دما در منطقه، به طور متوسط ۱۵ تا ۲۵ درجه هوا سردتر شده و بارش به صورت برف است.

وی اظهار کرد: به تدریج بارندگی و وزش باد در نقاط مختلف گیلان آغاز و از اواخر امشب بارش برف در ارتفاعات و دامنه‌ها شروع می‌شود.

شجاعی تصریح کرد: برای فردا یکشنبه، بارش در جلگه گیلان به صورت باران است و برای یکشنبه شب یا بامداد دوشنبه، به تدریج ابتدا بارش مخلوط برف و باران و سپس بارش برف را در جلگه گیلان داریم.

کارشناس سازمان هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، بارش در اکثر نقاط جلگه‌ای به صورت برف است، تاکید کرد: با این سیستم وزش باد شدید هم همراهی می‌کند و ما در برخی از نقاط به ویژه ارتفاعات کولاک برف را پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه کاهش دید افقی و مه‌آلود بودن هوا از پیامدهای این سامانه بارشی است، خاطرنشان کرد:‌ طی مدت فعالیت این سامانه، سطح جاده‌ها لغزنده است و اختلال در ترددهای معابر شهری و جاده‌های مواصلاتی به وجود می‌آید.

شجاعی اظهار کرد:‌ برآوردهای امروز نشان می‌دهد که ارتفاع برف در مناطق کوهستانی به بیش از یک متر و در نقاط جلگه‌ای به بیش از ۲۰ تا ۷۰ سانتی‌متر برسد.

وی با اشاره به اینکه رانندگان پیش از حرکت لازم است ضمن رعایت نکات ایمنی، حتما از باز بودن مسیر مطمئن باشند، یادآور شد: این سامانه تا سه‌شنبه شب در استان فعالیت می‌کند و در نیمه‌های شب سه‌شنبه از مرزهای شرقی استان خارج می‌شود.

کارشناس سازمان هواشناسی گیلان اذعان کرد:‌ در مدت فعالیت این سامانه بارشی دریا مواج و طوفانی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code