آموزش وردپرس

گام برداشتن برپایه اسناد بالادستی وظیفه مسئولین/ نگاه توسعه‌ای سبزآبی امیدبخش است

به گزارش «گیل نویس»، «ارسلان زارع» شامگاه (شنبه، ۲ شهریور) در جلسه شورای برنامه ریزی استان گیلان با اشاره به فرارسیدن هفته دولت، اظهار کرد: هفته دولت یادآور مدیریت اسلامی شهیدان رجایی و باهنر است.

سرپرست استانداری گیلان با بیان اینکه بشر همیشه سعی کرده تا قبل از رسیدن به اهداف، برای جامعه خود اندیشه کند، افزود: تعیین اهداف و داشتن برنامه قبل از اندیشیدن و تلاش مهم و ضروری است.

وی با اشاره به اینکه جلسات برنامه‌ریزی باید بیش از اینکه به توزیع اعتبارات اختصاص یابد، فرصتی برای اندیشیدن، تبادل نظر، تصمیم‌سازی و تفکربرای آینده باشد، تصریح کرد: تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری باید بر اساس آینده‌نگری صورت گیرد.

زارع با تاکید بر اینکه پایبندی به قانون و برنامه باید باور و اعتقاد قلبی همه مسئولین باشد، خاطرنشان  کرد: با وجود اینکه هر سندی شاید دچار اشکالاتی باشد ولی سندی که تنها در کتابخانه باشد، نمی‌تواند انتظار تفکر توسعه‌ای داشت.

سرپرست استانداری گیلان با اشاره به اینکه باید به اسناد توسعه‌ای و چشم‌انداز برنامه ششم باور و اعتقاد داشت، گفت: گام برداشتن بر اساس اسناد بالادستی وظیفه همه مسئولین است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات گذشته این بود که برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات عملی و اجرایی پروژه‌ها بر اساس برنامه بلند مدت تدوین نمی‌شد، افزود: این برنامه‌ها آمال و آرزو نیست بلکه با نظر متخصصان و کارشناسان انجام شده و باید مبنای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ها قرار بگیرد.

زارع با اشاره به اینکه نگاه توسعه‌ای با محوریت توسعه سبزآبی می‌تواند امید بخش باشد، خاطرنشان کرد: همه اسناد برنامه توسعه ششم شامل گردشگری، آموزش، کشاورزی و صنعت با تحقیق و کارشناسی انجام شده و می‌توان بر اساس آن برنامه توسعه شهرستانی را تدوین کرد.

سرپرست استانداری گیلان با بیان اینکه فضای گفتمان و تعامل همواره وجود دارد، گفت: باید تلاش شود که طراحی پروژه‌ها بر اساس ظرفیت‌های بودجه‌ ملی باشد.

وی اذعان کرد: تکمیل باقیمانده آزادراه قزوین – رشت و تکمیل راه‌آهن  رشت به انزلی و آستارا از جمله برنا‌مه‌های دولت تدبیر و امید بر اساس برنامه ششم توسعه و سند آمایش سرزمینی است.

در ادامه، «کیوان محمدی» با اشاره به اینکه سند آمایش سرزمینی به عنوان سند بالا دستی و برنامه ششم توسعه سند پایین دستی است، اظهار کرد: شورای برنامه‌ریزی استان وظیفه بررسی و نظارت در حوزه اقتصادی و برنامه‌ریزی در راستای توسعه و عمران شهرستان‌ها را دارد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به اینکه برنامه آمایش سرزمینی گیلان در مرداد ۹۷ به پایان رسید و ضرورت داشت بین این برنامه و برنامه ششم از لحاظ اجرا هماهنگ‌سازی داشته باشیم، افزود: هماهنگ‌سازی برنامه ششم توسعه با رهیافت‌های برنامه آمایش سرزمینی از جمله برنامه‌های جلسه شورای برنامه‌ریزی استان است.

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی تدوین سند توسعه شهرستان‌ها به تفکیک و با توجه به برنامه آمایش و برنامه ششم نیز از دیگر اهداف جلسه شورای برنامه‌ریزی است.

محمدی با تاکید بر اینکه برنامه ششم دارای ساختار منسجم و متشکل از ۳۴ کمیته تخصصی با مشارکت نخبگان و کارشناسان خبره است، تصریح کرد: اسناد تفصیلی تهیه شده شامل بخش های امور اجتماعی، امور تولیدی، امور زیربنایی و فرابخشی است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه بر اساس رهیافت‌های سند آمایش سرزمینی، برای دستیابی به جایگاه ملی متناسب با نیازهای استان، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد تنوع‌بخشی اقتصادی از ضرورت‌هاست، خاطرنشان کرد: اگر برنامه‌های بالادستی و پایین‌دستی با توجه به هزینه‌های زیادی که برای آن صرف شده به صورت جدی مورد توجه قرا نگیرد، اتلاف وقت و انرژی است.

انتهای پیام/شبستان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code