آموزش وردپرس
فرماندار آستانه‌اشرفیه:

تولید ۹۰ درصد از بادام زمینی کشور در آستانه اشرفیه

به گزارش سرویس اجتماعی «گیل‌نویس» و به نقل از تسنیم، رحیم حیدری شامگاه سه‌شنبه در نشست خبری به‌مناسب رونمایی از پوستر جشنواره بادام زمینی با اشاره به اهمیت موضوع اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: توجه به دستور اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور در سال‌های اخیر از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

فرماندار آستانه اشرفیه اعلام کرد: اینکه کشوری صبر کند تا کشورهای دیگر برای امر مهمی مانند اقتصاد آن برنامه‌ریزی کنند امری فاجعه آمیز و تاسف‌آور است و سبب سلطه قدرت‌های استکباری بر آن کشور می‌شود.

رئیس ستاد برگزاری جشنواره بادام زمینی عنوان داشت: اشتغال اکثر مردم شهرستان آستانه اشرفیه بر کشاورزی استوار است و عدم رسیدگی به امور کشاورزی سبب افزایش آمار بیکاری و بروز مشکلات اجتماعی می‌شود.

وی با اشاره به برطرف کردن مشکل آب در شهرستان آستانه اشرفیه خاطرنشان کرد: با همت مسئولان این شهرستان و با توجه به اینکه امسال میزان آب خروجی از سدها به حداقل رسیده بود هیچ مشکلی جهت تامین آب مصرفی کشاورزان نداشتیم.

فرماندار آستانه اشرفیه با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره بادام زمینی اعلام کرد: حفظ فرهنگ سنتی و بومی شهرستان آستانه اشرفیه و انتقال آن به نسل‌های بعد از اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی افزود: انتقال فرهنگ اصیل گیلان به مسافران، توجه و عرضه سایر محصولات کشاورزی و صنایع دستی آستانه اشرفیه و شناسایی عرضه‌کنندگان توسط خریداران جهت مبادلات تجاری از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی با بیان اینکه امسال میزان استقبال و مشارکت در برگزاری جشنواره بادام زمینی با رشد چشمگیری نسبت به سال قبل روبه‌رو است گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان آستانه اشرفیه زیر کشت بادام زمینی هستند که هزار و ۴۰۰ هکتار آن مربوط به بخش کیاشهر و هزار و ۱۰۰ هکتار آن مربوط به بخش مرکزی است.

حیدری با اشاره به اهمیت کاشت بادام زمینی در اشتغال شهرستان آستانه اشرفیه افزود: ۴ هزار خانوار به‌طور مستقیم و ۳ هزار خانوار در زمینه فرآوری بادام زمینی مشغول به‌کار هستند و در مجموع این صنعت ۷  هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در شهرستان ایجاد کرده است.

رئیس ستاد برگزاری جشنواره بادام زمینی با اعلام اینکه در هر هکتار از زمین زیر کشت حدود ۲ تا ۲٫۵ تن دانه برشته بادام زمینی برداشت می‌شود گفت: بادام زمینی‌های برداشت شده شهرستان آستانه اشرفیه حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان ارزش مالی دارند.

فرماندار آستانه اشرفیه اظهار داشت: حضور مسئولان و محققان جهت شناخت آفات بادام زمینی و همچین تحقیق پیرامون نحوه مقابله با آفات یکی از اهداف کلان و مهم این جشنواره به‌شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد از بادام زمینی کشور در آستانه تولید می‌شود گفت: مابقی سهم تولید بادام زمینی در کشور در اختیار شهرهایی مانند گرگان است که آن‌ها هم محصول خود را برای فرآوری به آستانه ارسال می‌کنند و اگر ما تلاش کافی نداشته باشیم ممکن است جایگاه خود را از دست بدهیم.

به گزارش تسنیم جشنواره بادام زمینی در روزهای ۲۳ تا ۲۵ شهریور ماه امسال در جاده آستانه اشرفیه به‌سمت کیاشهر و در روستای محسن آباد برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code